Kuidas valida lapsele turvatooli?

Millega peaks arvestama turvatooli ostmisel?

Beebimonitor.ee
Nagu ema kõhuski, peab beebil turvatoolis olema mugav ja turvaline!

Võtame järgnevalt kokku kõige olulisemad punktid, mida peaksid arvestama, kui hakkad oma lapsele valima turvatooli? Milliste faktorite koosmõju nähes saad teha just parima otsuse enda ja oma laste jaoks? Ostujuhis.ee toob välja 6 olulist tähelepanekut, mida peaks iga lapsevanem teadma ja arvesse võtma turvatooli ostes.

Lapsevanemana oleme kohustatud oma lapse eest hoolt kandma lapse sünnist alates. Esimestel päevadel tunneme nende ees just eriti kohusetunnet pakkuda talle kõige helgemaid hetki, palju armastust, hellust ja turvatunnet. Haiglast koju sõites paneme oma beebi turvahälli ning hiljem tema kasvades, vahetame selle välja turvatooli vastu.

Me osaleme liikluskultuuris, kus liikleiaid on mitmesuguseid. Vastutustundlikud inimesed, algajad autojuhid, kuid ka kurikaelad osalevad iga päev liikluses. Isegi kui me ise oleme igati liiklusseeskirju jälgiv sõidukijuht, siis leidub väga palju neid, kellel puudub korralik liikluskasvatus. Kas su laps on turvaliselt? Kas sa kasutad autos õiget turvatooli?

Peame iga päev hoolitsema selle eest, et meie laste turvavarustus oleks parimas korras ning vastavuses nõudmiste ja vajadustega.

Järnevalt toome välja kõik olulisemad tähelepanekud, mida peaks turvatooli valimisel arvestama.

1. Kuidas liigitakse turvatoole kaalu ja vanuse järgi?

Turvatoole liigitakse sageli eelkõige lapse kehakaalu arvestades. Seejuures tuleks võtta arvesse, et lapsed on erinevad ning kasvavad erinevas tempos. Lase lapsel turvatooli istuda ja katseta, kas õlarihmad istuvad korralikult. Turvatool on kaalunumbritest hoolimata siiski ebasobiv kui õlarihmade kinnituskohad seljatoes on madalamal kui lapse õlad. Erinevate firmade turvatoolidel on siiski rihmade reguleerimise võimalus. Seega, enne kui ostu sooritamist, küsi müügiteenindajalt infot turvatooli reguleerimise kohta.

Siit leiab kaalustandardite tabeli, mille järgi turvatoole ja turvahälle liigitatakse:

Grupp Kaaluvahemik kilogrammides Ligikaudne vanusevahemik
0 0-10 kg 0-11 elukuud
0+ 0-13 kg 0-15 elukuud
1 9-18 kg 9 kuud kuni 4 eluaastat
2 15-25 kg 3-7 eluaastat
3 22-36 kg 6-12 eluaastat

Õige turvatooli valiku tegemiseks tuleb arvestada lapse kaalu ja pikkust. Ära lähtu täielikult brändide poolt koostatud kaalutabelist, vaid katseta ka tooli füüsiliselt enne ostu. Vaid nii saad teada, kas sinu lapse pikkus sobib tabelites ettenähtud turvatooli kaaluvahemikuga.

Turvahällid on mõeldud kasutamiseks beebidele, kes kaaluvad alla 13 kg. Turvahäll jääb väikseks kui lapse pea hakkab ulatama üle turvahälli peatoe ääre. Keskmiselt saab laps sõita turvahällis kuni aastaseks saamiseni. Kuna häll on siiski turvalisem kui turvatool, tuleks vahetus tooli vastu teha võrdlemisi hilja.

Turvaseadmetel on erinevad nõuded ja need on jaotatud kategooriateks. Üldiselt liigitakse need järgmiselt:

  • turvahäll
  • turvaiste
  • istmekõrgendus.

Järgnev Maanteameti tabel on informatiivne ja aitab leida lapsele sobivat turvaseadet.

2. Kas laps peaks turvatoolis istuma selg või nägu sõidusuunas?

Üldiselt soovitatakse, et laps võiks sõita turvatoolis selg sõidusuunas kuni 4-nda eluaastani. Seda toetab ka Euroopa Liidu ohutuseeskiri i-Size standard. Kohustuslik oleks siiski kuni 15 elukuuni sellest standardist kinni pidada.

Võimalusel võiks seda aega pikendada, kui laps turvatoolis selg sõidusuunas istub. Lapse pea moodustab 30% tema kehakaalust ning õnnetuse hetkel paiskub laps inertsi mõjul ettepoole. Väikelapse jaoks on õnnetuses oht kaela murda väga suur. Seepärast tuleks turvatool või häll paigutada nii, et laps ei oleks näoga sõidusuunas. Peatugi kaitseb kokkupõrkel lapse pead, kaela ja selgroogu.

3. Kontrolli, kas sinu autos on turvatooli kinnitav turvarihm kolme- või viiepunkti kinnitusega?

Erinevad turvatooli brändid toodavad erineva kinnitussüsteemiga turvatoole. Mõnel mudelil on niinimetatud 5 punkti kinnitusega turvarihmad, mõnedel on 3 punkti kinnitusega. Kumba peaksid sina turvatoolide puhul eelistama? 5 kinnitusega turvarihmad on tunduvalt parem valik kui 3 kinnituspunktiga rihmad. Kaks lisarihma toetavad teie last ka külgedelt ning hoides lapse veelgi kindlamalt oma toolis. Kui laps on viril ja rahutu, võib tema tooli kinnitamine olla keeruline. Kuid oma lapse parima ohutuse tagamiseks, eelista 5 punkt-kinnitusega turvarihmasid. Vanemas eas lastele sobib tavaline 3 punkt-kinnitusega turvarihmad toolil.

4. Kas turvatooli saab paigaldada Isofix kinnitusega või turvavööga?

Meie maanteedel liigub siiani ringi väga suur hulk vanemaid sõidukeid, kus Isofix kinnitusvõimalus puudub. Tänapäeval on aga enamik turvatoole, millel on ka Isofix kinnitus. Ka turvavööga kinnitamine on imelihtne, kuid täiendav kinnituslahendus annab palju turvalisust juurde. 

Kui sinu autol ISOFIX-ühendust ei ole, siis võiks kaaluda lausa auto vahetamist!

Isofix on lasteistmete autosse kinnitamise standard. Selle, kohta kas sinu autos on Isofix või mitte, peaks leiduma vastavad sildid. Isofix tähendab seda, et autosse on paigaldatud vastupidavad ja standardsed kinnitusaasad. Standardne tähendab omakorda seda, et need kinnitused on alati ühesugused ja nende kaugus üksteisest on alati samal kaugusel. Selleks kauguseks on 28 cm. Isofix kinnitusaasadega saavad sobida omakorda sellised turvaistmed, millel on Isofix lukustid. Kontrolli kas turvaistmel on Isofix lukustid olemas. Kinnitades turvaistme Isofix lukuga tagab selle, et ühendus on jäik ja see ei lase turvatoolil istme peal liikuda. Avarii korral on laps oluliselt paremini kaitstud. Isofix-kinnitused on mõnikord halvasti ligipääsetavad, eriti kui need on istme vahel liiga peidus või kui auto on liiga väike. 

Eesti ja välismaa turul on turvatooli mudelitel tavaliselt mõlemad kinnitusviisid olemas ja meeleheitlikult endale meelejärgi olevat mudelit otsima ei pea.

Isofix ei tähenda, et turvavöö võiks üle turvatooli lohakalt liikuda. Kuid Isofix aitab maandada mõningaid turvartiske, mis muidu turvavööga kinnitamisel võivad tekkida. Samuti, kui muidu oleks turvatool tagaistmel ebakindel ja liiguks.

Kahjuks peab tõdema, et standardid on aja jooksul muutunud ja turvatooli ostes peaks uurima, millise kinnituse tüübiga on tegu. Turvatoolide tootjad kasutavad ka erinevaid Fix tüüpide nimetusi ja mõnikord ei ole tegu Isofixiga.

Seega, uuri täpselt järele, millega tegu. Selliseid juhtumeid on vähe, kuid siiski tuleks eelnevalt sobivust kontrollida. Enne tooli soetamist, uuri ka, kas sinu sõidukil on isofix olemas. 2007.aastast alates on Euroopas toodetud autodele siiski ISOFIX-standard paigaldatud. Veendu kindlasti ka turvavöö pikkuses, kas see ikka mahub üle turvatooli kenasti kinnituma sulgurisse.

5. Kas turvatooli puhul on oluline hind või kvaliteet?

Mida pead sina kõige tähtsamaks turvatooli ostes? Soodsat hinda, kõrget kvaliteeti, maailma tuntud brändide toodangut või tõeliselt turvalist turvavarustust?

Lapsele tooli ostes tuleb järgida hinna ja tooli kvaliteedi suhet. Madala hinnaga turvatoolid ei pruugi pakkuda sinu lapsele parimat kaitset ning kasutatud peast ostetud toolidel võib olla parim enne aeg möödas või halvimal juhul on ta avariiline.

Ajutiseks kasutamiseks mõeldud toolid saab soetada odavama hinnaga, kuid pikaajaliseks kasutamiseks tuleb kaaluda veidi kõrgema hinnaga tooli. Hinnavahe ei ole drastiline, kuid nii mõnedki edasimüüjad ja veebipoed pakuvad järelmaksuvõimalust.

Järelturult ostetud toolid võivad tihti olla avariilised kuid välimuselt korralikud. Kui kaua on eelnevalt seda tooli kasutatud, seda infot ostuga sulle kaasa ei tanta. Tihti on sama tooli kasutanud mitu last, mitmest erinevast perest ning võibolla osalenud ka liiklusõnnetuses.

Eelista uut ja korralikku turvatooli

Sinu lapse turvalisusel ei ole hinda ja paljud kallima hinnaklassi toolid pakuvad sinu lapsele nende parimat kaitset. Aga see ei ole alati reegel. Oluline on tutvuda siiski, kuidas on tool tehtud ja kas see vastab standarditele!

Maksimaalne kasutusaeg turvatoolidel on 5 aastat. Peale 5 aasta täitumist tuleks soetada uus tool, isegi juhul kui toolil ei ole tekkinud vigastusi või olulisi kulumisjälgi. Laps mahub veel mugavalt istuma, lapse kaal mahub veel kaalustandardite tabeli järgi antud klassi ning välimuselt ei ole ühtegi puudust. Siiski amortiseeruvad tooli sisesed osad ning liiklusõnnetuse korral ei paku tool sinu lapsele enam seda kaitset, mida ta tegi uuena.

6. Mida tähendavad turvatoolide turvanõuete standardid?

Turvatooli ostma minnes saab igaüks kontrollida, kas temale silmajäänud mudel vastab kõikidele Euroopa ohutusnõuetele ja kas turvatool on varustatud vastavate sertifikaatidega.

Kõik Eestis müüdavad laste turvaseaded peavad vastama ECE R44/04 ja ECE R129 i-Size Euroopa turvanõuete standarditele. Need märgistused tõestavad, et nii eest kui ka tagantkokkupõrke korral kiirusega 50 km/h, on seade turvalisuse kontrolli läbinud edukalt.

Mida tähendab ECE R44/04?

ECE R44/04 puhul jaotatakse turvatoolid klassidesse lapse kaalu järgi. ECE R44/04 tõestab, et turvatooli on katsetatudsõiduki  kokkupõrkel teise liikuriga nii eest kui tagant.

Mida tähendab ECE R129 i-Size?

ECE R129 i-Size puhul jaotatakse turvatoolid klassidesse lapse pikkuse järgi. Sama standard keelab ka turvatooli kasutada kuni 15 elukuuni näoga sõidusuunas. ECE R129 i-Size standardi märgistusega toole on katsetatud kokkupõrkel 4-st küljest, märgistades tooli kui veelgi turvalisema vahendina oma lapse sõidutamises.

Vastavalt ECE R44/04 standardile, võib last sõidutada autos ka istmekõrgendusel. Istmekõrgendus on turvaiste, millel ei ole selja-, pea- ja õlatugesid. Istmekõrgendusel tohib sõidutada last kehakaalust alates 15 kg. Meeles peab siiski pidama, et turvalisem on last sõidutada turvaistmel, millel on seljatugi, õlatoed ja peatugi.

 

 

Mida pead teadma lapse kinnitamisel turvatooli?

Kui oled lapsele sobiva turvatooli ostnud ning selle kindlalt autosse paigaldanud, pea meeles kolme põhitõde:

  1. Eemalda lapselt paksud üleriided enne turvatoolis rihmade kinnitamist. Paksu jope olemasolul ja rihmade kinnitamisel jääb keha ja rihmade vahele palju tühja õhku, mis ei võimalda rihmu korralikult vastu keha pingutada.
  2. Sõrm vahele. Rihmad on kindlalt kinnitatud, kui laps istub turvatoolis ja rihma ning keha vahele jääb ühe sõrme jagu vaba ruumi. Mõned mudelid, nagu Maxi Cosi Tobi, annavad õigest kinnitamisest märku ka indikaatori abil, kus lukustussüsteemi juures indikaator muutub roheliseks.
  3. Hoia truvatooli istmekate puhtana. Hügieen on tähtis riiete kui ka istmekatte puhul. Niiskus on ohuallikas- turvatooli kasutusaja faktor. Väldi hallitust, plekke ja tolmu. Pikkade reiside ajal tuleb teha puhkehetki, et laps saaks ennast sirutada ning vältides nii toolis istumise valet asendit.

Käesolev info võib vananeda, seega peaks kindlasti kontrollima enne ostu turvatooli valmistaja kasutusjuhendit ja ka auto kasutusjuhendit ja mitte juhinduma ainult käesolevas artiklis kirjeldatust.

Loe kindlasti ka Maanteameti juhendit “Nõuanded lapse ohutuks sõidutamiseks“.